Kross Warszawa

PORADY I SKLEP Z ROWERAMI MARKI KROSS W WARSZAWIE

Zakup roweru – na co zwrócić uwagę? Cz.II

Przed Wami kolejna część tekstu o tym na co  jak znaleźć pierwszy lub kolejny rower i czym się kierować przy wyborze. W poprzedniej części zastanawialiśmy się czy lepiej kupić nowy rower czy używany oraz jaki rower wybrać na początek. Dziś kilka podstawowych parametrów, które koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz, żeby rower był do Ciebie idealnie dopasowany pod każdym względem. Na pierwszy ogień idzie jedno z najważniejszych zagadnień czyli:

Rozmiar i materiał ramy

To parametr, który należy indywidualnie dopasować do wymiarów osoby, która ma korzystać z roweru. Nie daj sobie wmówić, że wielkość ramy nie ma znaczenia a każdy rower da się dopasować do każdej osoby za pomocą regulacji wysokości siodełka czy kierownicy. Nieodpowiednio dopasowana rama nie tylko utrudni Ci jazdę i pozbawi pełnej kontroli nad jednośladem, ale przede wszystkim sprawi, że jazda nie będzie przyjemna i komfortowa. Dobrze dobrana rama to taka, w której możemy wygodnie usiąść na siodełku, a noga którą się podpieramy jest lekko ugięta w kolanie. Jednocześnie ważne, by możliwe było bezproblemowe dosięgnięcie do kierownicy. Jeśli nie masz możliwości przymierzenia roweru, warto skorzystać z tabeli rozmiarów opracowanych przez każdego producenta – tu bez miarki się nie obejdzie, bowiem powinieneś zmierzyć także siebie. Szczególnie istotny jest wymiar wewnętrznej strony uda – od podłogi do krocza.

Kolejną kwestią jest materiał, z jakiego wykonano ramę roweru – do najczęściej wykorzystywanych surowców należą aluminium, włókno węglowe oraz stal. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, jednak w tym przypadku jednym z ważniejszych kryteriów jest waga. Rowery z ramą wykonaną z aluminium będą cięższe, niż inne, jednak będą lepiej amortyzować drgania, a przy okazji jakiegoś uszkodzenia, łatwiej będzie je naprawić. Ramy wykonane z aluminium są lżejsze niż te wykonane ze stali, jednak nie amortyzują drgań w takim stopniu jak ona. Najlżejsze są ramy wykonane z karbonu, jednak rowery wykonane z tego surowca są droższe i trudniej je naprawić.

Ostateczna waga roweru jest istotna zwłaszcza dla tych z Was, którzy będą często przenosić rower lub znosić go po schodach – codzienne taszczenie ciężkiego jednośladu może skutecznie zniechęcić do jazdy.

Wielkość kół

Kolejny istotny parametr, uzależniony w głównej mierze od typu roweru. Generalnie przyjmuje się, że rowery dla dorosłych to te, których wielkość kół zaczyna się od 26 cali. W rowerach szosowych występuje wyłącznie jeden rozmiar kół 28 cali, tu zatem nie będziecie mieli większego problemu. W przypadku rowerów crossowych i trekkingowych możecie wybierać wśród modeli o kołach 28 lub 26 cali. Podobnie jest także z rowerami miejskimi – najczęściej występują w rozmiarach 26 i 28 cali. Warto pamiętać o tym, że mniejsze koła oferują nieco lepszą zwrotność, duże z kolei lepiej pokonują ewentualne przeszkody.

rower

lukaszb • 11 marca 2020


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *