Kross Warszawa

PORADY I SKLEP Z ROWERAMI MARKI KROSS W WARSZAWIE

Rower dla kobiety – na co koniecznie zwrócić uwagę? Cz.I

Nie ulega wątpliwości, że budowa kobiet i mężczyzn znacznie się od siebie różni. I nie chodzi tu wyłącznie o wzrost czy szczegóły anatomiczne, ale przede wszystkim długość nóg, rąk i tułowia. I choć od wielu lat panuje przeświadczenie, że kobiety powinny jeździć przede wszystkim na „damkach”, to coraz więcej pań zadaje kłam takim stereotypom. Faktem jednak jest, że rowery stworzone z myślą o kobietach różnią się budową i geometrią od tych zaprojektowanych dla mężczyzn. Dziś skupimy się zatem na tym, jak wybrać rower dla kobiet – przyjrzymy się poszczególnym typom rowerów i podpowiemy na co zwracać uwagę.

Rowery miejskie

Ten typ rowerów niepodzielnie króluje wśród najchętniej wybieranych przez kobiety modeli. Ich stylowa sylwetka, nisko poprowadzona rama oraz wyjątkowy charakter – w tym właśnie tkwi siła rowerów miejskich. Z założenia powinny być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne tak, by zapewnić maksimum komfortu przy poruszaniu się po mieście oraz stanowić alternatywę dla tradycyjnych środków transportu. Rowery miejskie całkiem nieźle sprawdzą się także podczas wycieczek za miasto czy dłuższych przejażdżek. Ich zasadniczym plusem jest geometria, która pozwala na przyjęcie wygodnej i ergonomicznej pozycji oraz możliwość łatwej modyfikacji i montażu dodatkowego osprzętu. Najczęściej rowery miejskie fabrycznie wyposażone są już w błotniki, bagażnik, osłony łańcucha, dzięki czemu nie trzeba w nie dodatkowo inwestować. Decydując się na kupno roweru miejskiego jedynym parametrem, na który powinny zwrócić uwagę kobiety jest kwestia wielkości ramy – ten typ rowerów co do zasady ma obniżoną ramę, która umożliwia jazdę w codziennym ubraniu. W przypadku tego typu rowery różnice pomiędzy modelami męskimi i damskimi są czysto kosmetyczne – modele przeznaczone dla kobiet najczęściej występują w jasnych, pastelowych barwach, mają dodatkowy koszyk lub miękkie uchwyty kierownicy.

Rowery trekkingowe i crossowe

W przypadku rowerów trekkingowych i crossowych przy wyborze trzeba się już nieco bardziej przyłożyć. Choć oczywiście nie jest to wymóg, to jednak na tego typu rowery z obniżoną ramą dużo wygodniej jest wsiadać. W przypadku męskich wersji rowerów trekkingowych i crossowych rurka poprowadzona jest poziomo – damskie modele wyposażone są w ramę ustawioną pod kątem. Istnieją także modele o ramie poprowadzonej nieco wyżej, niż w typowych „damkach”, wciąż jednak nie są umieszczone całkowicie poziomo. Taki model ułatwia zachowanie bardziej wyprostowanej i ergonomicznej pozycji na dłuższych trasach.

rower damskirower miejskirower trekkingowy

lukaszb • 5 października 2020


Previous Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *