Kross Warszawa

PORADY I SKLEP Z ROWERAMI MARKI KROSS W WARSZAWIE

Rodzaje rowerów w pigułce – sprawdź, czy znasz je wszystkie! Cz.III

Dużą cześć chętnie wybieranych rowerów stanowi grupa rowerów turystycznych, często nazywanych także rowerami trekkingowymi. Tymczasem większość rowerów z powodzeniem sprawdzi się w szeroko pojętej turystyce, jednak zasadniczymi liderami w tej kategorii są bez wątpienia rowery trekkingowe i crossowe. Dlatego dziś przybliżymy kwestię rowerów turystycznych, żeby ostatecznie rozwiać wątpliwość do co ich przeznaczenia.

Na pierwszy ogień idą nieśmiertelne trekkingi, czyli rowery, które równie dobrze sprawdzą się podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i bardziej wymagających wypraw po zróżnicowanym terenie. Szukając roweru trekkingowego możesz się mocno zdziwić – to wyjątkowo pojemna kategoria, w której rozpiętość cenowa jest naprawdę spora. W przypadku tego typu rowerów duże znaczenie ma  rodzaj użytej ramy i wykorzystanych komponentów. Warto pamiętać, że ze względu na swoją budowę, rowery trekkingowe są dość ciężkie, dlatego zdecydowanie nie jest to model dla każdego. Za ich ciężar w dużej mierze odpowiadają koła oraz specjalnie skonstruowana rama, która jest w stanie znieść niemal wszystko. Tego typu rowery najczęściej występują w wersji z kołami o średnicy 28 cali, choć zdarza się, że producenci tworzą także modele o kołach 26 calowych. Niemniej dużą zaletą rowerów trekkingowych są także spore możliwości w zakresie ich modyfikacji – ich budowa pozwala na zamontowanie dodatkowego osprzętu, takiego jak błotniki, bagażnik etc. Jednocześnie geometria rowerów trekkingowych pozwala na przybranie ergonomicznej pozycji i zapewnia komfort jazdy także na wymagającym terenie.

Łudząco podobne do typowych rowerów trekkingowych są rowery crossowe. Oba modele łączy uniwersalność i wszechstronność, które sprawiają, że świetnie sprawdzą się w różnych okolicznościach i podłożach. Rowery crossowe są nieco mniej podatne na modyfikacja – mają zdecydowanie mniej miejsca na dodatkowe wyposażenie, niż trekkingowce. Z tego względu nie są polecane na kilkudniowe wyprawy, które wiążą się z koniecznością załadunku dużej ilości dodatkowego wyposażenia. Cechą charakterystyczną rowerów crossowych jest amortyzowany widelec o niewielkim skoku, który pozwala na komfortową jazdę po płaskim i umiarkowanie wyboistym terenie.

Choć może Was to zaskoczyć, rowery miejskie również zaliczają się do grupy rowerów turystycznych. Chociaż powiedzmy sobie szczerze – ten typ raczej nie sprawdzi się podczas jazdy po bezdrożach. Głównym założeniem twórców rowerów miejskich było bowiem uzyskanie maksymalnie wyprostowanej i ergonomicznej pozycji, niwelującej ewentualne przeciążenia kręgosłupa. Zdecydowanym plusem rowerów miejskich jest ich stylowy wygląd oraz fakt, że można na nich jeździć w niemal każdym stroju – od zwiewnych sukienek po garnitury. Posiadają także dodatkowe wyposażenie, takie jak bagażnik, osłonę łańcucha czy błotniki, dzięki czemu nie trzeba ich dodatkowo doposażyć.

rowerrower crossowyrower miejskirower trekkingowyrowerem na wycieczkę

lukaszb • 16 września 2020


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *