Kross Warszawa

PORADY I SKLEP Z ROWERAMI MARKI KROSS W WARSZAWIE

Rodzaje rowerów w pigułce – sprawdź, czy znasz je wszystkie! Cz.I

Choć mogłoby się wydawać, że w kwestii typów rowerów wszystko zostało już wymyślone i wyprodukowane, to co rusz pojawiają się na rynku nowości, które każą ten pogląd zweryfikować. Modeli i rodzajów rowerów na rynku jest tyle, że naprawdę trudno się w tym połapać i za przykład może z powodzeniem służyć dzisiejszy tekst. Piszemy o wielu rowerowych sprawach, jednak dotychczas nie podejmowaliśmy się tej najważniejszej, czyli scharakteryzowania poszczególnych typów rowerów z podziałem na poszczególne grupy. Dlatego postanowiliśmy zrehabilitować się i naprawić swój błąd – dzisiejszym wpisem rozpoczynamy cykl, w którym pokrótce przedstawimy Wam wszystkie popularne i te trochę mniej znane rodzaje rowerów. Na pierwszy ogień idą niezastąpione górale – rowery, które jeszcze 20 lat temu pozwalały zyskać sobie szacunek na dzielnicy i były wymarzonym prezentem na komunię. Zaczynamy!

Rodzaje rowerów górskich

Chociaż mogłoby się wydawać, że w tej kategorii wszystkie rowery tworzone są na podobnych zasadach, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nawet w kategorii popularnych górali wyróżnić można bowiem kilka podgrup, z których każda ma inne cechy charakterystyczne.

Największe różnice w poszczególnych modelach rowerów górskich widać przede wszystkim w typie oraz wielkości zawieszenia. Te parametry mają szczególne znaczenie w kwestii komfortu jazdy w zróżnicowanym terenie – nie od dziś bowiem wiadomo, że poczciwe górale to jedne z najbardziej uniwersalnych rowerów. Musiały zatem zostać skonstruowane tak, by równie dobrze radzić sobie na równej i gładkiej nawierzchni, jak i nieco bardziej wymagającej trasie. W tej grupie rowerów wyróżnić można przede wszystkim 4 podstawowych rodzajów – MTB XC, ATB, Trail oraz Enduro.

MTB XC

Ten typ roweru górskiego został stworzony z myślą  bardziej wymagających terenach i intensywniejszej jeździe. Najlepsze modele z powodzeniem biorą udział w różnego typu maratonach i wyścigach, doskonale sprawdza się na trasach różnego typu. W tej kategorii wyróżnić można dwa zasadnicze podtypy: fulle oraz hardtail. Pierwszy z nich to wszechstronny jednoślad, stworzony przede wszystkim z myślą o szeroko pojętej turystyce górskiej. Dzięki wyposażeniu w przedni i tylni amortyzator oraz wbudowane blokady pozwala na efektywne pokonywanie podjazdów. Hartaile charakteryzują się z kolei sztywną ramę oraz przednim amortyzatorem o skoku na poziomie 100 mm. Jednocześnie dla maksymalnego zwiększenia komfortu podczas jazdy nierzadko ten typ górali wyposażony jest także w specjalnie skonstruowaną ramę podsiodłową. W efekcie rower doskonale radzi sobie na podjazdach oraz podczas jazdy w wymagającym terenie.

rower górski

lukaszb • 3 września 2020


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *