Kross Warszawa

PORADY I SKLEP Z ROWERAMI MARKI KROSS W WARSZAWIE

Jak dobrać wielkość ramy rowerowej?

Jednym z najważniejszych kryteriów podczas kupowania roweru jest odpowiednie dopasowanie ramy roweru. To od niej przede wszystkim zależy komfort jazdy, szybkość jaką uda się osiągnąć i przede wszystkim – bezpieczeństwo. Zbyt mała rama roweru sprawi, że będzie nam niewygodnie, może także doprowadzić do kontuzji i nadwyrężenia mięśni, szczególnie kręgosłupa na skutek niewłaściwej pozycji. Analogicznie kupno roweru o zbyt dużej ramie może powodować sporą frustrację i trudniej będzie utrzymać na nim stabilną pozycję. Jak zatem odpowiednio dopasować rozmiar ramy do rowerzysty? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

Zwykło się uważać, że dla odpowiedniego dopasowania wielkości ramy konieczny uwzględnienie wzrostu rowerzysty. Jest w tym sporo racji, jednak to nie jedyny parametr, który warto wziąć pod uwagę. Każdy z nas bowiem różni się anatomią, długością nóg, przekrokiem – wszystko to ma znaczenie. Podstawową sprawą jest zatem zmierzenie przekroku – w tym celu należy stanąć boso w rozkroku, najlepiej przy ścianie, następnie wsunąć między nogi książkę i przesunąć ją maksymalnie do góry. W tym momencie warto poprosić o pomoc drugą osobę, której zadaniem będzie zmierzenie odległości od ziemi do grzbietu książki. Kolejnym etapem jest właśnie osławiony wzrost – znając te dwa parametry możesz już przystąpić do wybierania ramy. Warto jednak pamiętać o tym, że poszczególne modele rowerów róznią się od siebie geometrią – oznacza to, że nawet jeśli w góralu długość odpowiedniej dla Ciebie ramy będzie wynosiła 19 cali, to w gravelu lub cruisie niekoniecznie może tak być.

Istnieją także tabele oraz przeliczniki, które pozwalają dopasować wielkość ramy roweru w momencie, gdy nie masz możliwości przymierzenia go w sklepie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli kupujesz rower w sklepie internetowym – wówczas przedstawione niżej wzory mogą skutecznie pomóc Ci w wyborze. W zależności od modelu wartości przeliczników różnią się od siebie i przedstawiają się następująco:


Rowery trekkingowy – długość przekroku pomnożona przez 0,63

Rower szosowy – długość przekroku pomnożona przez 0,67

Rower MTB – długość przekroku pomnożona przez 0,57

Wynik warto skonfrontować z tabelą, którą większość producentów roweru tworzy dla swoich modeli.

części rowerowe

lukaszb • 4 sierpnia 2020


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *