Kross Warszawa

PORADY I SKLEP Z ROWERAMI MARKI KROSS W WARSZAWIE

BMX – co to za rower i jak na nim jeździć?

Chociaż rowery typu BMX znane są już stosunkowo długo, to dopiero ostatnio przeżywają prawdziwy renesans. Wiąże się to nierozerwanie z większą dostępnością infrastruktury przeznaczonej do jeżdżenia na tego typu jednośladach i umożliwiającej wykonywanie tricków.Sama nazwa BMX, czyli bicykle motocross,  to określenie wymyślone na potrzeby odrębnej, ekstremalno-artystycznej odmiany kolarstwa, której początki sięgają lat 70. XX wieku, i dotyczy zarówno samej dyscypliny, jak i potrzebnego sprzętu. Rower BMX to rower stworzony do zadań specjalnych, zaprojektowany po to, by wykonywać na nim ewolucje w powietrzu czy ścigać się na krótkich dystansach z użyciem przeszkód.

Podstawową rzeczą, wyróżniającą BMX na tle innych modeli rowerów jest , jest specjalna wzmocniona, znacznie uproszczona konstrukcja oraz brak przerzutek. Dzięki takiej budowie rower jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia oraz ułatwia wykonywanie akrobacji i skoków. Jednocześnie, sama konstrukcja powinna być dużo lżejsza, w porównaniu chociażby do rowerów górskich czy MTB. Charakterystyczny dla rowerów BMX jest także fakt, że ich opony występują jedynie w dwóch rozmiarach: 20- i 24 calowych. Ich konstrukcja sprawia, że wyglądają na ciężkie i toporne, jednak w rzeczywistości dzięki specjalnym materiałom wykorzystywanym do ich produkcji, waga uniwersalnego roweru BMX wynosi około 14 kilogramów, co nie odbiega znacząco od podstawowej wagi innym typów rowerów.

W większości rowerów typu BMX rama wykonana jest z aluminum, dzięki czemu jest lekka i jednocześnie wytrzymała. Wspomnieliśmy już, że koła w BMX występują w dwóch rozmiarach i są one mocno skorelowane z rozmiarem ramy roweru. Koła o że te o rozmiarze 20 cali są przeznaczone dla osób, o wzroście powyżej 140 cm, czyli teoretycznie nadają się także dla dzieci. Idąc tym tropem, im wyższy rowerzysta, tym większy rozmiar koła, jedna zdarza się, że zaawansowani zawodnicy decydują się na mniejsze koła przy odpowiednio długiej ramie.

Istotna w rowerach BMX jest także kierownica – to ona bowiem odpowiada za lepszą stabilność podczas wykonywania akrobacji, a początkującym ułatwia naukę i pozwala na zachowanie bardziej ergonomicznej pozycji. Szerokość kierownicy w BMX jest uzależniona w głównej mierze od szerokości ramion rowerzysty, zatem nie powinna być ani za szeroka, ani zbyt wąska. Z racji tego, że podczas wykonywania skoków czy akrobacji, kierownica narażona jest na duże przeciążenia i wstrząsy, musi być wykonana z wysokiej jakości, wytrzymałego aluminium. Ze względu na specyfikę tej dyscypliny, powinna także doskonale amortyzować wstrząsy, co pozwoli na ochronę nadgarstków.

Jedną z istotnych kwestii, zwłaszcza przy zakupie pierwszego BMX-a jest kwestia hamulców. Co do zasady, początkującym zaleca się by podczas pierwszych treningów zainwestowali w łatwe do założenia i zdemontowania hamulce lub spowalniacze, po to, by nauczyć się panowania nad rowerem i sprawić, że nauka będzie bezpieczniejsza. Bardziej zaawansowani rowerzyści wykorzystują do zatrzymania pojazdu własne nogi, ale potrzeba nieco czasu, żeby dobrze opanować tę technikę.

bmx

lukaszb • 2 lipca 2020


Previous Post

Next Post

Dodaj komentarz

Your email address will not be published / Required fields are marked *