Kross Warszawa

PORADY I SKLEP Z ROWERAMI MARKI KROSS W WARSZAWIE

Rower karbonowy

Czy warto decydować się na rower karbonowy?

Rower karbonowyRower karbonowy jest obiektem marzeń niejednego kolarza. To właśnie te jednoślady uznawane są za najlżejsze – a co za tym idzie, umożliwiają uzyskiwanie bardzo dobrych osiągów.

Czy w przypadku marki Kross można liczyć także na tego typu pojazdy? Dla jakiej grupy kolarzy przeznaczony jest ten sprzęt?

Karbon – czyli co?

Karbon jest to tworzywo wykonane z włókien węglowych. Cechą charakterystyczną takiego materiału jest jego niewielka waga oraz elastyczność – a co za tym idzie, znaczna absorpcja wstrząsów.

Do wad takiego materiału najczęściej zalicza się… cenę, która może być nawet kilkakrotnie wyższa niż w przypadku konstrukcji wykonanych z aluminium. Wśród niedoskonałości tego materiału wymienić należy także stosunkowo niską odporność na różnego rodzaju uderzenia. Natomiast uszkodzenie może wiązać się z np. z koniecznością wymiany całej ramy.

Rower karbonowy Kross

W segmencie MTB marki Kross można znaleźć wiele jednośladów wykonanych z opisywanego materiału. Modele takie jak Level B9 czy też Level B12 wykorzystują włókno węglowe oraz łączenia z żywicy – zapewniając dużą wytrzymałość oraz lekkość. W przypadku szosówek na karbonową ramę można liczyć od modelu Vento 6.0 wzwyż.

W związku z tym, że karbon jest dość drogim materiałem, często stosuje się go tylko do wykonywania poszczególnych elementów roweru – np. widelca. Dzięki temu można znacząco obniżyć wagę wózka – jednocześnie zachowując rozsądną cenę.

Rowery z karbonu – dla kogo?

Rower karbonowy to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które profesjonalnie podchodzą do tematu kolarstwa. Jeżeli zależy nam na jak największym odchudzeniu roweru – i każdy gram ma znaczenie – ten materiał będzie najlepszym rozwiązaniem. Jednak warto zwrócić uwagę, że np. ultralekkie stopy aluminium także mogą umożliwić uzyskiwanie bardzo dobrych osiągów, a jednocześnie są dostępne w nieco niższych cen.

Można śmiało powiedzieć, że rower karbonowy nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z kolarstwem MTB. Częste upadki ramy mogą skutkować w ich uszkodzeniu – a koszty naprawy często okazują się bardzo wysokie.

Natomiast jeżeli ktoś doskonale wie, czego chce i poszukuje roweru karbonowego z najwyższej półki – zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą marki Kross.

Bartosz N. • 22 sierpnia 2017


Previous Post

Next Post